معرفی برترین دانشگاه‌های روسیه

معرفی برترین دانشگاه‌های روسیه

با توچه به مطالب ارائه شده در مقالات پیشین همچون تحصیل در روسیه با مزایای تحصیل در این کشور آشنایی دارید در اینجا می‌خواهیم به معرفی برترین دانشگاه‌های روسیه براساس رتبه‌بندی و رنکینگ دانشگاهی بپردازیم.

دانشگاه‌های روسیه به دلیل ارائه خدمات متنوع تحصیلی باعث جذب دانشجو از سراسر دنیا شده است اما مهم‌ترین مسئله که شاید ذهن خیلی از متقاضیان ادامه تحصیل در روسیه را درگیر کند این باشد که کدام یک از دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل مناسب بوده و چه رتبه‌ای را در سطح ملی و بین‌المللی دارد برای کس اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

رتبه‌بندی و رنکینگ دانشگاه‌های روسیه

کشور روسیه طی سالهای اخیر سعی کرده تا تحصیلات سطح بالایی را در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مشهور در سراسر دنیا ارائه دهد و هرچه سریع‌تر بخش دانشگاهی خود را در سطح بین‌الملل عرضه نماید. برنامه‌های تحصیلی در روسیه متنوع بوده و به زبان انگلیسی ارئه می‌شود.

کشور روسیه در زمینه تحقیقات و تاریخ پیشینه برجسته‌ای در مراکز تحصیلی عالی خود دارد که هرساله دانشجویان زیادی جذب این مراکز می‌شوند. یکی از مراکز تحصیلی برجسته دانشگاه لومونوسف در شهر مسکو می‌باشد که در بین 100 دانشگاه برتر جای گرفته است. دانشگاه‌های فنی و مدارس مهندسی در روسیه نیز به سبب مدیریت بهتر خود دارای شهرت جهانی می‌باشند.

به طور کلی دانشگاه‌های روسیه در راس رتیه‌بندی بین‌المللی قرار گرفته‌اند، ناگفته نماند که پروژه ای تحت عنوان ” 5 الی 100 ” ابتکار عمل روسیه می‌باشد که به تازگی در جهت رتبه‌بندی دانشگاهی این کشور وارد عصر جدید شده است.

دانشگاه‌های برتر روسیه

 • دانشگاه دولتی  لومونوسف در مسکو (MSU) با رتبه 90. 199. 86
 • دانشگاه سنت پترزبورگ با رتبه 235. 501. 301
 • دانشگاه دولتی نووُسیبیرسک با رتبه 244. 501. 401
 • دانشگاه دولتی تومسک با رتبه 277. 501. 701
 • دانشگاه فنی دولتی بومان در شهر مسکو با رتبه 299. 801
 • موسسه آموزشی فیزیک و تکنولوژی مسکو (MIPT) با رتبه 312. 251 .401
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhl ( موسسه آموزشی مهندسی فیزیک در شهر مسکو) با رتبه 329. 351
 • موسسه تحصیلات عالیه در زمینه اقتصاد (HSE) با رتبه 343. 301. 901
 • دانشگاه MGIMO با رتبه 355
 • دانشگاه پلی تکنیک تومسک با رتبه 373. 501. 901

برترین نوع رتبه‌بندی براساس QS جهانی دانشگاه‌ها می‌باشد. در این رتبه‌بندی میزان اعتبار مدارک دانشگاه‌ها مشخص می‌شود و به راحتی می‌توان از طریق این رتبه‌بندی به شهرت هر دانشگاه پی برد.

رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی در تحصیلات عالی “تایمز و یا رتبه‌بندی THE” آمار گسترده‌ای را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد، اطلاعات ارائه شده در زمینه کیفیت تدریس و اعتبار تحقیقات انجام شده بوده و همچنین کاربرد کیفی تحقیقات را مشخص می‌کند.

رتبه‌بندی آکادمیک جهانی دانشگاهی توسط دانشگاه جی آ اُ تانگ شانگهای (رتبه بندی ARWU شانگهای) انجام می‌پذیرد که بر نتایج بدست‌آمده از تحقیقات و کیفیت آن می‌پردازد و به تعداد جوایز نوبلی که به محققان اعطا می‌شود تمرکز دارد.

دانشگاه های برتر روسیه

دانشگاه سچینوا مسکو

از بزرگترین دانشگاه تحقیقاتی پزشکی روسیه، دانشگاه سچینوا واقع در مسکو می‌باشد این دانشگاه از سال 1758 در مسکو با تاسیس دانشکده پزشکی شروع به فعالیت کرد، امروزه این دانشگاه پذیرای بسیاری از دانشجویان در رشته‌هایی نظیر پزشکی، زیست‌شناسی و بیوتکنولوژی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، متخصصان بالینی، دکترا و دوره CME می2باشد که به زبان‌های انگلیسی و روسی ارائه می‌شوند.

تحقیقات در 7 زمینه مختلف همچون 1.پزشکی 2.سلولی_ مولکولی 3. پزشکی شخصی 4. پزشکی بازسازی‌کننده 5. داروسازی 6. پزشکی ترجمه شده 7.راهبردی 7.مدیریت سلامت صورت می‌گیرد.

دانشگاه سچینوا مولد طرحی به “نام پزشکی برای آیندگان” بوده است و همواره تلاش می‌کند تا با کمک علوم دیگر نظیر مدیکال و تحقیقات منقطع در سال‌های متمادی با تمرکز بر اهدافی چون خلق شیوه‌های جدید و بکارگیری این روش‌ها، زندگی فردی را به مرحله تازه‌ای برساند.

رتبه بندی امتیازات در این دانشگاه به قرار زیر می‌باشد:

 • دانشگاه جهانی 640. 31.916
 • آموزش 366. 52.838
 • تحقیقات 733. 10.820
 • تفاوت بین المللی 678. 21.358
 • رتبه بندی پایداری مالی 704. 28.670
 • رتبه بندی شهرت 715. 13.55
 • رتبه بندی آکادمیک 726. 24.899

دانشگاه سماشکو

دانشگاه سماشکو از دانشگاه‌های دولتی پزشکی و دندانپزشکی مسکو بوده و در زمینه تربیت دندانپزشکان موفقیت لازم را کسب کرده استو جزء یکی از دانشگاه‌های پیشرو روسیه در زمینه آموزش پزشکی می‌باشد. این دانشگاه دارای تاریخ 93 ساله است که در قرن نوزدهم تاسیس شده و اولین مدرسه دندانپزشکی روسیه می‌باشد.

این دانشگاه  در 2 آبریل سال 1922  زمانی که موسسه دولتی دندانپزشکی GIZ ایجاد شد، تاسیس گردیده است. در سال 1927 GIZ  به موسسه دولتی دندانپزشکی و دندان‌شناسی تحت عنوان GISO تغییر نام داد و سازمان GISO در سال 1932 بخش علمی تحقیقاتی را نیز به سیستم خود وارد کرد.

موسسه پزشکی و دندانپزشکی مسکو (MMSI) در سال 1949، پس از سازماندهی مجدد تاسیس گردید ک امروزه به مهم‌ترین مراکز مشاوره پزشکی تبدیل شده است. در سال 1999، این موسسه معتبر دانشگاهی به یکی از دانشگاه‌های دولتی پزشکی و دندانپزشکی برتر مسکو تبدیل شد.

دانشگاه رودن مسکو

این دانشگاه تحت عنوان دانشگاه دوستی نیز نامیده می‌شود و توانسته یکپارچگی لازم را در زمینه تحصیل، تحقیق، خلق آثار جدید و موفقیت‌های شغلی فراوان برای 28 هزار دانشجو از 155 کشور مختلف دنیا فراهم آورد. دانشگاه رودن از برترین دانشگاه‌های چند‌ملیتی و چندکاره محسوب می‌شود که دانشجویان می‌توانند به عنوان دکنر یا تاریخدان، شیمیدان، اکولوژیست، مهندس، روزنامه‌نگار ، وکیل و یا کشاورز و یا هر زمینه یادگیری که می‌خواهند از این دانشگاه مدرک خود را به زبان موردنظر خود دریافت نمایند.

دانشجویان داخلی به 12 زبان دنیا مسلط می‌باشند درحالی‌که کلیه دانشجویان خارجی تنها با یکسال زندگی در روسیه قادر به صحبت به زبان روسی هستند. سیستم چندمنظوره حاکم در این دانشگاه شامل فارغ‌التحصیلان، کارشناسان، دانشجویان دکترا و برنامه‌های رزیدنسی می‌باشد که برای افزایش کیفیت تحصیل در 7 دانشکده، 10 موسسه و 156 مرکز تحقیقاتی فراهم کرده است.

این دانشگاه شیوه‌ها و تکینگ‌های موثری برای یادگیری تحصیل به زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. همچنین برنامه‌های موثری برای یادگیری زبان روسی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است. در این دانشگاه تدریس مقاطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و 18 دوره کارشناسی و فازغ‌التحصیلی معتبر به صورت بین‌المللی ارائه می‌گردد.

در دانشگاه رودن امکان گذراندن دوره‌های کارآموزی در دیگر دانشگاه‌های معبر برای دانشجویان وجود دارد و افرادی که در میان‌برنامه‌های دانشگاه‌ها نقش مهمی داشته‌اند امکان دریافت دو دیپلم افتخار از دانشگاه رودن و هم از دانشگاه شرکت‌کننده را نیز خواهند داشت.

دانشگاه لومونوسف

دانشگاه دولتی لومونوسف توسط میکائیل لومونوسف نویسنده و محقق مشهور، در سال 1755 تاسیس گردید. این دانشگاه توسط امپراطور روسی به نام الیزابت  پتروونا در 25 ژانویه سال 1755 تاسیس شده است که هر ساله در این تاریخ جشنی تحت غنوان روز دانشجو برگزار می‌شود.

در این دانشگاه بالغ بر 38‌هزار دانشجو مشغول به تحصیل بوده و تعداد بسیاری از آن‌ها به صورت تمام‌وقت و 3500 نفر به صورت نیمه‌وقت و 4000 دانشجوی خارجی در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند، همچنین در این دانشگاه تعدادی در حدود 10 هزار نفر از کارکنان به طور تمام‌وقت مشغول به کار هستند.

در این دانشگاه، 39 دانشکده و 128 برنامه تحصیلی وجود دارد. فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد این دانشگاه می‎توانند در زمینه‌های مختلف همچون انسانی در 168 ناحیه مختلف مشغول به کار شوند.

دانشگاه لومونوسف دارای 1000 ساختمان و سازمان بوده که شامل 8 خوابگاه می‌باشد و  زمینی به وسعت 1 میلیون متر مربع محوطه دانشگاه را تشکیل می‌دهد، در کتابخانه این دانشگاه 9 میلیون کتاب با عناوین متعدد وجود دارد.

15 مرکز تحقیقاتی، 4 موزه، 380 پارلمان، یک پارک علمی، یک باغ گیاه‌شناسی، یک مرکز انتشارات، مرکز تفریحی و یک مرکز شبانه‌روزی برای افراد باهوش در محدوده وسیع این دانشگاه وجود دارند.

این دانشگاه به دلیل همکاری با دانشگاه‌‌‌‌‌های اروپایی دارای ارتباط قوی با 60 موسسه تحصیلی عالی در سراسر دنیا می‌باشد. نویسنده معروف ” آنتون چخوف و ایوان تورجنف” و همچنین میکائیل گورباچو از فارغ‌التحصیلان دارای جایزه نوبل از این دانشگاه بوده‌اند.

رتبه بندی دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو به قرار زیر است:

 • QS: 90
 • US NEWS: 275
 • Shanghai: 93
 • Times Higher Education: 199
 • Guardian: 90
 • رتبه GTU: 151

تحصیل در دانشگاههای روسیه

دانشگاه پاولوف سنت‌پترزبورگ

این دانشگاه از سال 1724 میلادی شروع به فعالیت کرده و توانسته در زمینه آموزش، تحقیقات،نوآوری‌ها و انتقال تجارب و سنت‌ها به نسل جوان موفقیت لازم را کسب نماید. امروزه دانشگاه سنت‌پترزبورگ چزء مراکز برتر علم، تحصیل و فرهنگ محشوب می‌شود. چهره‌های معروف از جمله پاولوف و مچنیکو در زمینه زیست‌شناسی و پزشکی،  سمسنو در شیمی، لانداو و پروخو در زمینه فیزیک، کانتوروویچ در زمینه اقتصاد و برادسکی در زمینه ادبیات از این دانشگاه جایزه نوبل را از آن خود کرده‌اند.

این دانشگاه هم‌اکنون با 230 موسسه آموزشی برتر در اروپا، آمریکای شمالی و آفریقای جنوبی همکاری داشته و دانشگاه‌های در ارتباط سراسر جهان با این دانشگاه عبارتند از: دانشگاه های مهم اروپا، آمریکا و آسیا و بخصوص بولونیا، دانشگاه رایگان برلین و دانشگاه هامبورگ ( آلمان )، کالج برد و دانشگاه جورج مایسون در ایالات متحده آمریکا، دانشگاه گلاسگو انگلستان، دانشگاه استکهلم در سوئد، دانشگاه اقتصاد و کسب و کار وین در اتریش، دانشگاه کره در جمهوری کره، دانشگاه HEC پاریس در فرانسه و بسیاری از دانشگاه های دیگر.

دانشگاه سنت‌پترزبورگبا نمایندگان جامعه تجاری و مقامات دولتی ارتباط قوی دارد و  mitsui، مایکروسافت، خط آهن روسیه، ITARTASS، مدیریت برق مرکزی و بانک ساندانتر از شریکان این دانشگاه محسوب می‌شوند.

این دانشگاه سبک عملکرد خود را از مرحله ابتدایی خارج کرده و به سبک یک دانشگاه کلاسیک عمل می‌کند. دانشگاه سنت‌‌پترزبورگ در علوم طبیعی خود تحقیقات گسترده‌ای به کار برده است. همچنین این دانشگاه توانسته در زمینه توسعه و ارائه تکنولوژی پیشرفته در زمینه های ریاضی محض، زمین شناسی، زیست شناسی، ژنتیک، فیزیک، شیمی و نرم افزار تجارب تاثیرگذار فراوان را کسب نماید.

دانشگاه سنت‌پترزبورگ اولویت‌های علمی خود را در زمینه نانوتکنولوژی و علوم مواد اولیه، بیومدیکال، سلامت انسانی، محیط زیست، استفاده صحیح از محیط زیست در سیستم اطلاعاتی و تکنولوژی قرار داده است.

در این دانشگاه برای ساخت لوازم پیشرفته برای انجام تحقیقات، امکانات اولیه و مهم زیادی استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها عبارتند از:

 • مرکز تحقیقاتی نانوتکنولوژی میان رشته‌ای
 • مرکز تحقیقاتی موضوعات زیست شناسی ملکولی “CHROMAS”
 • مرکز تولید لوازم کامپیوتری (شامل بخش یکپارچه GRID می باشد)
 • مرکز تحقیقاتی میکروسکوپی و تحلیل داده حاصل از آن

رتبه بندی جهانی پاولوف سنت پترزبورگ به قرار زیر می‌باشد:

 1. رتبه 35 دانشگاه کیو اس
 2. رتبه 501 جهانی دانشگاه

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند