تحصیل در دانشگاه معمار سینان ترکیه

شرایط تحصیل رایگان در خارج از کشور

در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصاد کشور خودمان تحصیل در دانشگاه‌ها هزینه‌های زیادی را در بر می‌گیرد. بر این اساس نگرانی از شهریه و هزینه‌های تحصیل، دانشجویان را به ادامه تحصیل رایگان در خارج از کشور سوق می‌دهد. کشورهای زیادی وجود دارند که امکان تحصیل رایگان یا کم هزینه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند.

سیستم رتبه‌بندی QS همه ساله فهرستی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا را ارائه می‌دهد. در این لیست نام دانشگاه‌هایی که تحصیل رایگان ارائه می‌کنند نیز وجود دارند. در این مقاله دانشگاه‌های که تحصیل رایگان برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند به تحریر در آمده است. با مطالعه مطالب فوق دیگر نگران برآورد هزینه و شهریه تحصیل خود نباشید و با خیال راحت و آگاهی لازم جهت تحصیل در خارج از کشور تصمیم بگیرید.

شرایط تحصیل رایگان در خارج از کشور

در ابتدا بهتر است بدانید که از بین مقاصد تحصیلی معروف در جهان ( کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و استرالیا) تنها تحصیل در دو کشور آلمان و نروژ رایگان می‌باشد. البته دقت داشته باشید که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشورها رایگان است و گرنه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیازمند پرداخت شهریه می‌باشد. در این دو کشور دانشجویان خارجی فقط یک هزینه ترمی به علاوه هزینه زندگی را متحمل می‌شوند، و از پرداخت شهریه معاف هستند. توجه داشته باشید که هزینه تحصیل و زندگی در کشور نروژ در سال 2020 از آلمان هم کمتر می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت تحصیل در نروژ بین تمامی مقاصد تحصیلی رایگان و ارزان‌تر است. نمودار زیر صحت این مطلب را نشان می‌دهد:

تحصیل رایگان در کشور آلمان

براساس آمار اخیر تحصیل در آلمان با استقبال زیاد دانشجویان خارجی همراه بوده است. توجه داتشه باشید که تحصیل در دوره کارشناسی در کلیه دانشگاه‌‌های این کشور هم برای دانشجویان آلمانی و هم برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر می‌باشد. برای تحصیل در این کشور باید مبلغ اندکی پرداخت نمایید، این مبلغ حدود 250 یورو می‌باشد. البته این مبلغ برای انجام کارهای پذیرش به کار گرفته می‌شود. کشور آلمان با داشتن اقتصاد قوی، سطح آموزش با کیفیت عالی و تحصیل رایگان دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به سمت خود جذب می‌کند.

کشور آلمان از نظر شاخص کیفیت آموزشی از نظر والدین افراد رتبه 5 جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین گزارش نهاد QS تعداد 40 دانشگاه در کشور آلمان بعد از آمریکا و انگلستان جزء دانشگاه‌های برتر در دنیا محسوب می‌شود. دانشگاه فنی مونیخ در بین دانشگاه‌های این کشور بالاترین رتیه را دارد. در بخش جنوب غربی المان و در شهر بادن وورتمبرگ نیز برای تحصیلات رایگان طرح‌هایی ارائه شده است.

شرایط تحصیل رایگان در کشور آلمان

تحصیل رایگان در کشور فرانسه

در این بخش می‌خواهیم به بررسی تحصیل رایگان در فرانسه بپردازیم. اگر بخواهیم این کشور را با کشور آلمان از نظر تحصیلات ارزان قیمت مورو مقایسه قرار دهیم باید بگویی که فرانسه نسبت به کشور آلمان شناخته شده نیست. در دانشگاه‌های فرانسه دانشجویان می‌توانند بدون در نظر گرفتن ملیتشان به تحصیل رایگان و یا کم هزینه بپردازند. توجه داشته باشید که تحصیل در دانشگاههای دولتی این کشور کاملاً رایگان نبوده اما در شهریه در این دانشگاه‌ها نسبت به دیگر دانشگاه‌های معتبر بسیار ناچیز می‌باشد.

در فرانسه دانشجویان دوره کارشناسی جهت پذیرش باید 184 یورو در سال پرداخت نمایند. البته این مبلغ ممکن است در شرایطی افزایش یابد. برای تحصیل رایگان در فرانسه باید به زبان فرانسوی مسلط باشید. دانشجویانی که به این زبان تسلط ندارند پیش از آغاز سال تحصیلی می‌توانند در دوره‌های زبان شرکت کنند.

تحصیل رایگان در کشور نروژ

کشور نروژ با کیفیت بالای زندگی، سطح آموزشی با کیفیت، اقتصاد پیشرفته و چشم‌انداز طبیعی زیبا سالانه دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می‌کند. دانشجویان در این کشور بدون در نظر گرفتن ملیت و سطح تحصیلی خود می‌توانند به تحصیل رایگان بپردازند.

دوره کارشناسی در این کشور به زبان نروژی ارائه می‌‌شود، و دانشجویان باید برای تحصیل در این مقطع به زبان نروژی کاملا مسلط باشند. دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا در بیشتر رشته‌های تحصیلی در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

تحصیل رایگان در کشور اتریش

کشور اتریش از جمله کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. دانشجویان کشورهای انحادیه اروپا و منطقه شینگن از امکانات یکسانی از لحاظ آموزشی با کشور اتریش برخوردار هستند. امکان تحصیل رایگان در دو دوره تحصیلی نیز برای این دانشجویان وجود دارد.

توجه داشته باشید که دانشجویان بین‌المللی در هر دوره تحصیلی باید مبلغ 770 دلار پرداخت کنند. همچنین برای هزینه‌های زندگی در این کشور دانشجویان باید مبلغی حدود 10820 تا 12730 دلار در سال بپردازند. براساس رتبه‌بندی QS شهر وین پایتخت کشور اتریش دانشگاه‌های برتر دنیا را دارد که در رده شانزدهم جای گرفته است.

هزینه تحصیل رایگان در خارج

تحصیل رایگان در کشور بلژیک

در کشور بلژیک شهرواندن از دو زبان اصلی برای مکالمه استفاده می‌کنند. دقت داشته باشید که هرینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به توجه به زبان اصلی متفاوت خواهد بود. دانشجویان کشورهای اروپایی برای تحصیل در بلژیک باید مبلغی حدود 890 دلار در سال پرداخت نمایند.

همچنین دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند از مزایا و تحصیل رایگان در این کشور استفاده کنند. هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی نیز به صرفه بوده و میلغیی حدود 940 تا 4430 دلار در سال بپردازند. برای زندگی دانشجویی نیز سالانه میلغی حدود 12100 دلار در سال نیاز می‌باشد. طبق بررسی‌های سیستم QS دانشگاه‌‌های کشور بلژیک در رده چهاردهم بین کشورهای دنیا قرار گرفته است.

تحصیل رایگان در خارج از کشور و شرایط دریافت بورسیه

همانطور که مطلع هستید شهروندان اتحادیه اروپا در دانشگاه‌های دولتی می‌توانند به صورت رایگان به تحصیل بپردازند. دانشجویان خارجی از سایر کشورها نیز در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند از تحصیل رایگان برخوردار شوند. بسیاری از دانشگاه‌ها بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند. برای دریافت بورسیه تحصیلی داشتن رزومه قوی مانند نمرات بالا در دروس تخصصی، مقالات معتبر جهانی، تسلط به زبان موردنظر و غیره. بورسیه می‌تواند شامل تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو باشد و یا بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهد. برخی از دانشگاه‌های اروپا که تحصیلات رایگان در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند و در رتبه‌بندی جهانی از اعتبار ویژه‌ای برخوردار هستند، در جدول زیر گزارش شده است:

 دانشگاه  کشور  رتبه در سطح جهانی  تعداد دانشجویان بین المللی
Humboldt University of Berlin آلمان 67 5610
University of Tübingen آلمان 89 4024
Lund University سوئیس 98 4837
University of Oslo نروژ 121 3493
Technical University of Berlin آلمان 131 4943
University of Vienna اتریش 143 8659
Leibniz University Hanover آلمان 401 3158
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند