سفیر، تحقق یک رویا

جاب آفر

09128930420
09120586049

اطلاعات کاریابی پزشکی در ترکیه

دانستن اطلاعات کاریابی پزشکی در ترکیه برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند می تواند برای تصمیم گیری مهاجران بسیار حائز اهمیت باشد. به همین جهت ما سعی داریم در مقالات متعدد دانسته ها و تجربه های که در حوزه کاریابی پزشکی داریم را در اختیار افراد قرار دهیم تا با اگاهی کامل در این راه گام بردارند. کشور ترکیه در زمینه پزشکی و مراقبتهای بهداشتی بسیار توسعه یافته است. با توجه به موقعیت جغرافیایی ترکیه و مجاورت با کشوران اتحادیه اروپا این کشور استانداردهای بالایی از خدمات پزشکی را به شهروندان و مهاجران و حتی توریستها ارائه میدهد.

باید بگوییم که در ترکیه حدود 1200 بیمارستان خصوصی و دولتی وجود دارد که هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های دولتی ترکیه، کمتر از نصف بیمارستان‌های خصوصی می‌شود.

ترکیه یکی از سردمداران توریسم سلامت  است . مسافران بسیاری سالانه به قصد دریافت خدمات درمانی ارزان تر و با کیفیت تر به این کشور سفر میکنند.

سطح مطلوب خدمات پزشکی و همچنین اهمیت بالایی که کشور ترکیه به مشاغل حوزه بهداشت و سلامت، از جمله پزشکی، پرستاری، مامایی و… می دهد، باعث شده حجم زیادی از پزشکان  مهاجر نیز به سمت این کشور کشیده شوند. شروع اشتغال در یک کشور جدید نیاز به آگاهی های لازم در مورد چگونگی مسیر اقدام و مراحل قانونی آن دارد همچنین کسب اطلاعات مکفی در مورد آن شغل در کشور مقصد بسیار ضروری ست

یکی از مهمترین اطلاعاتی که یک پزشک متقاضی مهاجرت به آن نیاز دارد میزان درآمد در کشور مقصد است .در این مقاله ما به بررسی اجمالی در مورد حقوق و مزایای یک پزشک مهاجر میپردازیم.

میزان حقوق پزشکان در ترکیه

میانگین حقوق ماهیانه پزشکان در ترکیه حدود هجده هزار و چهارصد لیر ترکیه است. (طبق گزارش موسسه آمار ترکیه)حداقل حقوق یک پزشک عمومی شش هزار و هفتصد لیر و حداکثر حقوق یک پزشک متخصص سی و یک هزار و شصت لیر میباشدمیزان درآمد با توجه به سابقه  اشتغال در امر پزشکی و  تخصص فرد متغیر خواهد بود. پزشکانی که بیش از پنج سال سابقه کار در این کشور دارند، به طور متوسط سی و شش درصد بیشتر از سایرین دریافت می کنند.این نکته نیز لازم به ذکر است که پزشکان و متخصصان رشته های مختلف پزشکی در ترکیه هر هفده ماه یکبار دوازده درصد افزایش حقوق دریافت خواهند کرد.

شهر در ترکیه یکی از مهمترین مولفه های تاثیرگذار بر حقوق پزشکان است.  (با توجه به نرخ تورم و تغییرات اقتصادی در کشور ترکیه این اعداد منطبق بر آخرین به روز رسانی است)میانگین حقوق در آنکارا برای پزشکان 20 هزار لیر در ماه است. در حالی که میانگین حقوق  پزشک در شهر آنتالیا ترکیه 18000 لیر است. در مورد شهر استانبول، پزشکان تقریباً 21600 لیر درآمد دارند. در ازمیر میانگین حقوق پزشکان 19200  لیر است.

حقوق پزشکان متخصص در ترکیه

همانند تمامی کشور ها که نیروی متخصص درامد بیشتری نسبت به سایر نیرو ها دارد، در کشور ترکیه نیز در بحث کاریابی پزشکان، درامد ها با توجه به تخصص فرد متفاوت است و میزان درامد ماهیانه با توجه به تخصص متغیر است.

پزشک آموزش دیده پیشرفته: 11000 لیر ترکیه

– دکتر آلرژی: 14400 لیر

-دکتر متخصص سلامت رفتار: 8600 لیر   

-کایروپراکتور: 9130 لیر

-روانشناس جراحی: 14400 لیر

-پزشک متخصص در درمان اصلاحی: 14300 لیر

-روانشناس: 9300 لیر

-متخصص پوست: 23700 لیر

 -یک پزشک متخصص / متخصص تغذیه: 16000 لیر –

پزشک عمومی: 7000 لیر

دکتر اورژانس: 18500 لیر

-فیزیولوژیست ورزشی: 19900 لیر

-پزشکی قانونی: 4200 لیر

-یک پزشک مشاور ژنتیک: 12400 لیر

-پزشک متخصص داخلی: 24700 -لیرمتخصص قلب: 33000

-لیرروانپزشک: 13900

-لیردکتر طب سوزنی: 23600

-لیرمتخصص مغز و اعصاب: 24300

لیرفیزیولوژیست میوکارد: 7150 لیرد

-کتر هسته ای: 20000 لیر

-متخصص زنان و زایمان: 21600 لیر

-پزشک متخصص ایمنی بهداشت حرفه ای: 11500 لیر

-چشم پزشک: 16200 لیر

-چشم پزشک متخصص: 17200 لیر

-پزشک اطفال: 19100 لیر

-دکتر فیزیوتراپیست: 14800 لیر.

مراحل درخواست جاب آفر ترکیه برای پزشکان ایرانی

پزشکان ایرانی برای کار در کشور ترکیه یا همان جاب افر ترکبه  به عنوان پزشک در ابتدا می بایست، مدارک خود را تایید و مجوز کار دریافت نمایند. پزشکانی که برای دریافت مجوز کاری از ترکیه اقدام مینمایند میبایستی ابتدا مدارک خود را با ثبت نام در سایت آموزش عالی این کشور  YOKمعادل سازی نمایند. مراحل اولیه ثبت نام و بارگذاری ترجمه مدارک با پرداخت هزینه بصورت آنلاین انجام میشود پس از دریافت شماره پرونده و وقت مراجعه  اصل مدارک و اصل ترجمه های تایید شده توسط وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه به مسئول پرونده حضوری ارائه میشود.

تصمیم گیری نهایی با توجه به معدل و سطح دانشگاه و امتیازات پزشک متقاضی  گرفته میشود. در بعضی موارد پزشک بدون نیاز به آزمون STSپذیرفته میشود و همچنین در مواردی هم شرکت و قبولی در ازمون تعیین سطح الزامی ست.

تجربه کاریابی در حوزه پزشکی به ما اموخته است که برا انجام بهتر و سریعتر فرایند ارزیابی و تکمیل مدارک همراهی شخصی با تجربه  که این مسیر را پیموده است بسیار می تواند حائز اهمیت باشد؛ به همین جهت اگر فکر مهاجرت به ترکیه به در ذهن شما سوالاتی ایجاد کرده است می توانید برای اگاهی بیشتر و مشورت کردن با مشاوران ما در ارتباط باشد تا بهترین و سریعترین مسیر را اگاهانه انتخاب کنید.

 

دکتر مجتبی گرجی

فوق تخصص خون و سرطان بالغین مدیکال انکولوژیست و پیوند مغز استخوان

* همراهان عزیز مقیم خارج از کشور جهت بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان سفیر لطفا شماره واتس اپ (Whatsapp) خود را در فرم وارد نمایند تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما از طریق واتس اپ (Whatsapp) در ارتباط باشند.