درآمد تحصیل فیزیوتراپی

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

از رشته‌های پرطرفدار پس از رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه می‌باشد. تحصیل در این رشته در کشور ترکیه، دارای شرایط ایده‌آلی است که شامل اکثرین دانشجویان می‌شود و مدارک اخذ شده از سوی دانشگاههای این کشور نیز در سطح جهان معتبر می‌‌باشد. مزیت‌های تحصیلی فراوان در رشته فیزیوتراپی سبب شده است که رقابت بین دانشجویان بیشتر شود.

موضوع صحبت ما در اینجا درمورد رشته فیزیوتراپی در ترکیه و شرایط تحصیل در آن، دوره‌های تحصیل این رشته، آزمون‌های لازم برای اخذ پذیرش و هزینه لازم برای تحصیل در این رشته در ترکیه و دیگر اطلاعات لازم در این زمینه خواهد بود

امکانات تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

بهره‌مندی از آزمایشگاه‌هایی با تجهیزات و امکانات کانل مطابق با استانداردهای جهانی برای دانشجویان فیزیوتراپی در کشور ترکیه فراهم می‌باشد. امکانات این آزمایشگاه‌ها مورد استفاده 40 الی 50 دانشجو به طور همزمان خواهد بود. همچنین برای دانشجویان این رشته تحصیلی در ترکیه تعداد زیادی کامپیوتر همراه با دسترسی به اینترنت ارائه می‌شود. کتابخانه‌های مدرن و پیشرفته با امکانات ویژه نیز در اختیار دانشجویان رشته فیزیوتراپی قرار می‌گیرد.

همانطور که ذکر شد دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی به ترکیه سفر می‌کنند اما بهتر است بدانید که برای تحصیل در این رشته شرایطی نیز از سوی دانشگاه‌های ترکیه اعمال می‌شود، در این صورت برای دانشجویان ایرانی شرط اصلی برای پذیرش، بالا بودن رتبه در کنکور می‌باشد که باید رتیه بالایی را در کنکور کسب نمایید در غیراینصورت شانس شما برای پذیرش خیلی کم خواهد بود.

آزمون‌های لازم جهت پذیرش تحصیلی در ترکیه

اشاره به این موضوع که ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه برای رشته فیزیوتراپی محدود است، بسیار اهمیت دارد. دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های دولتی این کشور باید در آزمون ورودی YOS و SAT حنما شرکت نمایند و نمره قبولی را در این آزمون‌ها کسب نمایند.

آزمون YOS برای دوره‌های تحصیلی به زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شود و آزمون SAT به زبان انگلیسی می‌باشد به این معنی که دانشگاه‌هایی که برنامه تحصیلی آن‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد، آزمون SAT برای پذیرش دانشجویان برگزار می‌شود.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

دوره‌های تحصیلی فیزیوتراپی در ترکیه

طبق گزارشات اخیر دوره‌های تحصیلی این رشته در ترکیه در سال 2020 به این صورت است که؛ دانشجوی متقاضی تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه باید در مقطع دکترا به صورت ناپیوسته به تحصیل ادامه دهد. یعنی دانشجو باید دوره کارشناسی را در ابتدا گذرانده و سپس وارد دوره مقطع کارشناسی‌ارشد شود تا به ایت ترتیب بتواند در مقطع دکترا فازغ‌التحصیل شود. قابل ذکر است که برای رشته‎های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شرایط این گونه نخواهد بود و دانشجو می‌تواند به صورت پیوسته اقدام به اخذ مدرک دکترا نماید. شرایط و جزئیات لازم در سال 2020 برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه یه قرار زیر‌ می‌باشد:

نام دوره کارشناسی فیزیوتراپی
شهریه سالانه $5530 (دلار آمریکا)
مدت تحصیل 4 سال
تعداد ترم ها 8 ترم
تعداد واحد درسی 180 ECTS
زبان آموزشی برنامه تحصیلی زبان ترکی

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

برای پذیرش در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و فیزیوتراپی در برخی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، می‌بایست دارای مدرک زبان معتبر و نمره معدل بالایی باشید. شهریه تحصیلی در این دانشگاه‌ها برای هر سال تحصیلی بین 6000 تا 8000 دلار خواهد بود. اما شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه که دارای رنکینگ و شرایط علمی خوبی هستند، دانشجو تنها با آزمون می‌تواند پذیرش شود ممکن است در سال 2020 این رقم شهریه به 20000 دلار در هر سال برسد.

بهترین دانشگاه‌های تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

نرخ بیکاری در ترکیه در سال 2020 حدود 12.8% می‌باشد به این معنی که در این کشور فرصت‌های شغلی موجود، نسبت به دیگر کشورها همچون آلمان، اتریش، مجارستان، فرانسه، سوئد و … کمتر است. بنابراین افرادی که قصد دارند در ترکیه پس از اتمام تحصیلات خود مشغول به کارشوند و بخواهند اقامت خود را تمدید نمایند، باید ار دانشگاه‌هایی که رنکینگ بالای دارند پذیرش دریافت کنند. برای تحصیل فیزیوتراپی در سال جاری بهترین دانشگا‌ها به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیف بهترین دانشگاه های ترکیه QS Ranking 2020 U.S. News & World Report Ranking 2020
1 Sabanci University 521 850
2 Bilkent University 551 571
3 Hacettepe University 801 532
4 Koc University 456 747
5 Bogazici University 651 186

درآمد فیزیوتراپیست در ترکیه

با در دست داشتن مدرک لیسانس فیزیوتراپی در اکثر کشورهای دنیا می‌توان در این رشته فعالیت داشته و درآمدرایی کرد. در کشور ترکیه هر فیزیوتراپیست به طور میانگین درآمدی معادل 40 لیر ترکیه را می‌تواند در هر ساعت داشته باشد. همچنین می‌توانند در دوران بازنشستگی نیز مبلغی معادل 35 لیر به ازای هر ساعت، حقوق بازنشستگی دریافت نمانید.

بنابراین فارغ‌التحیلان رشته فیزیوتراپی در این کشور دیگر نگران کار پس از تحصیل نخواهند بود، همچنین فرصت‌های شغلی متعددی برای این افراد وجود دارد که می‌تواند درآمئ بسیار خوبی نیز داشته باشند.

میانگین درآمد فیزیوتراپیست ها TRY16448 (لیر)
حداقل درآمد فیزیوتراپیست ها TRY6,908 (لیر)
حداکثر درآمد فیزیوتراپیست ها TRY25165 (لیر)

مدارک موردنیاز برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

برای تحصیل در هر رشته تحصیلی مدارک مرتبط با آن رشته می‌بایست از سوی متقاضی به دانشگاه موردنظر ارائه شود. برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه و ورود به دانشگاه بدون آزمون ارائه مدارک زیر الزامی خواهد بود:

 • ارائه مدرک دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی با معدل بالا (رشته های ریاضی یا تجربی)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل نمره 80 یا آیلتس آکادمیک نمره 6

فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپی در ترکیه

آموزش‌های لازم برای دانشجویانی که در رشته بالینی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند در بیمارستان‌های مجهز در زمینه‌های ذکر شده در زیر انجام خواهد گرفت:

 • توانبخشی عصبی و جراحی مغز و اعصاب
 • توانبخشی قلب و عروق
 • توانبخشی کودکان
 • توانبخشی بهداشت زنان
 • توانبخشی جراحی دست
 • کار درمانی
 • توانبخشی روماتولوژی
 • پروتز ارتوته و بیومکانیک
 • سلامت ورزشی و توانبخشی

بورسیه فیزیوتراپی در ترکیه

خوشبختانه امکان دریافت بورسیه فیزیوتراپی در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان کشورهای مختلف وجود دارد. دانشگاه EMU برای دانشجویان ایرانی در مقطع کارشناسی فیزیوتراپی، 50 درصدبورسیه اعطا می‌نماید. همچنین در برخی دانشگاه‌های ترکیه، امکان قسط ‌‌بندی شهریه نیز وجود دارد که پرداخت شهریه را برای دانشجویان را‌حت‌تر کرده است. در وب‌سایت دانشگاه‌های این کشور نوع بورس و موارد مشمولیت آن برای هر رشته اعلام می‌گردد. ناگفته نماند که بسیاری از همین دانشگاه‌ها، برای اخذ بورسیه شرط معدل و رتبه را در اولویت قرار می‌دهند.

وظایف فیزیوتراپیست در ترکیه

در ترکیه ممکن است کار فیزیوتراپیست به صورت شیفتی انجام شود، حوزه کاری افراد فیزیوتراپ به طور معمول مربوط به ایستادن، راه رفتن، استفاده از دست یا انگشتان دست، دست دادن، آزمون حس، صحبت کردن و شنیدن افراد می‌باشد. اما وظایف و مسئولیت اساسی و اصلی فیزیوتراپیست در ترکیه در حوزه‌های عملی به شرح زیر خواهد بود:

 • ارزیابی، برنامه ریزی و مدیریت درمان بیماران با مشکلات مربوط به سیستم عصبی عضلانی و اسکلتی عضلانی
 • تسلط و تفسیر تست‌ها و اندازه گیری‌ها برای قدرت عضلانی، هماهنگی، دامنه حرکت و بازده تنفسی و گردش خون
 • بیماران، خانواده‌ها و مراقبان را در مراقبت و استفاده از صندلی های چرخ دار، قوطی ها، عصا و دیگر وسایل آموزش می‌دهد.

آیا می‌دانستید…:

 • مدت زمان تحصیل فیزیوتراپی در مقاطع کارشناسی 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و تحصیل دکترا 4 سال می‌باشد.
 • در هرسه دانشگاه اوکان، دانشگاه باغچه شهیر، دانشگاه مدیترانه شرقی امکان تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه را بدون آزمون ورودی زبان انگلیسی را خواهید داشت.
 • برای اولین بار شیوه‌های فیزیوتراپی در چین باستان، یونان و روم آغاز شد.
 • اساس آموزش فیزیوتراپی در کشور ترکیه، توسط پروفسور دکتر sanhsan Doğramacı در سال 1961 دانشکده فیزیوتراپی و توانبخشی دانشگاه حاجت‌تپه آغاز گردید.
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند