تحصیل رشته غیرپزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته های غیرپزشکی ترکیه

[vc_section][vc_row full_width=”stretch_row” background_color=”primary” lg_spacing=”margin_top:50″][vc_column][tm_spacer size=”lg:0″][tm_spacer size=”lg:34″][tm_heading tag=”h1″ custom_google_font=”” font_weight=”700″ align=”center” text_color=”custom” custom_text_color=”#ffffff” el_class=”secondary-font” text=”تحصیل رشته های غیرپزشکی در ترکیه” font_size=”sm:36;md:42;lg:48″ line_height=”1.25″][tm_spacer size=”lg:30″][vc_column_text]
تحصیل رشته های غیرپزشکی در ترکیه

این روزها  ، تحصیل در کشور ترکیه چه در رشته های غیر پزشکی و چه رشته های پزشکی به یکی از انتخاب های اصلی دانشجویان سراسر دنیا ، به خصوص ایرانیان مبدل شده است.کیفیت بالای دانشگاه های ترکیه ، هزینه های نسبتا پایین تحصیل و زندگی در این کشور ، امکان اخذ بورس تحصیلی ، موقعیت جغرافیایی استثنایی ، وجود هزاران جاذبه های گردشگری و توریستی ، داشتن مردمی با فرهنگ غنی و خونگرم ، همگی عواملی هستند که دست به دست هم داده اند تا این کشور توسط هزاران دانشجو به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب شود.

علاوه بر موارد ذکر شده ، دانشجویان به خصوص در رشته های مهندسی ، بعد از اتمام تحصیل ، امکان استخدام در بازارکار رو به رشد این کشور را دارند.

اما چرا ترکیه !

در ترکیه امکان تحصیل در هزاران رشته از پزشکی ، پرستاری و پیراپزشکی گرفته تا انواع رشته های مهندسی مثل مهندسی عمران ، مهندسی معماری ، مهندسی مکانیک ، کامپیوتر و … و حتی رشته های علوم انسانی وجود دارد؛در ادامه قصد داریم صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را برای رشته های غیر پزشکی اعم از رشته های فنی و مهندسی و علوم انسانی ، به طور کامل بیان کنیم.

تحصیل رشته غیرپزشکی در ترکیه

تحصیل رشته غیرپزشکی در ترکیه

هزینه های تحصیل و زندگی  در کشور ترکیه

یکی از مهم ترین عواملی که برای مهاجرت به یک کشور مورد بررسی بسیاری از افراد قرار می گیرد ، هزینه های زندگی در کشور مقصد است.این موضوع به خصوص برای دانشجویان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در کشور ترکیه، یک دانشجو به طور میانگین چیزی حدود 400 تا 500 دلار آمریکا برای محل زندگی ، خورد و خوراک ، پوشاک ، حمل و نقل و قبض های تلفن هزینه دارد؛ همچنین برای تهیه کتاب و موارد دیگری که برای تحصیل لازم هستند به طور میانگین هر ترم  بین 100 تا 150 دلار آمریکا هزینه دارد.

اما شهریه تحصیلی!!

شهریه دانشگاه ها نیز ، با توجه به مقطع تحصیلی ، زبان تحصیل ( ترکی یا انگلیسی ) و نوع دانشگاه ( دولتی یا خصوصی ) متغیر خواهد بود؛ برای تحصیل رشته های غیر پزشکی در یک دانشگاه دولتی و در مقطع کارشناسی اگر تدریس به زبان ترکی باشد ، سالانه  بین 300 تا 800 دلار آمریکا و اگر تدریس به زبان انگیسی باشد ، سالانه  بین 500 تا 1800 دلار آمریکا هزینه خواهد داشت؛ برای مقطع کارشناسی ارشد برای تدریس به زبان ترکی شهریه سالانه بین 300 تا 600 دلار آمریکا و به زبان انگیسی سالانه بین 600 تا 900 دلار آمریکا است.

تحصیل در مقطع دکتری که به زبان انگیسی انجام میگیرد نیز بین 500 تا 800 دلار آمریکا هزینه دارد.همچنین شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی با توجه به مقطع تحصیلی و رتبه دانشگاه سالانه بین 5000 تا 20000 دلار است.

همان طور که قبلا ذکر کردیم در این کشور امکان اخذ بورسیه نیز وجود دارد مزایای داشتن این بورسیه این است که کلیه هزینه های تحصیل اعم از شهریه دانشگاه ، برخورداری از خوابگاه ها و هزینه ورود به کشور برای اولین بار و به منظور تحصیل و همچنین هزینه خروج از کشور پس از اتمام تحصیل رایگان خواهد بود و دانشجویان خارجی ای که بورسیه باشند به طور کامل تحت پوشش بیمه سلامت عمومی این کشور قرار میگیرند.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در رشته های غیر پزشکی در ترکیه

بسیاری از افرادی که برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقدام میکنند به دنبال تحصیل در رشته های پزشکی و زیر شاخه های هستند. این انتخاب به علت داشتن آینده شغلی مطلوب برای این رشته ها است؛ اما علاوه بر رشته های پزشکی سایر رشته هایی که در دانشگاه های ترکیه تدریس می­شوند مثل رشته های فنی و مهندسی ، هنر و رشته های علوم انسانی علاوه بر داشتن شرایط تحصیلی مطلوب از آینده شغلی بسیار خوبی برخوردار هستند.

انواع رشته های مهندسی مثل عمران ، معماری ، کامپیوتر ، مکانیک ، شیمی و سایر رشته های مهندسی و فنی و رشته های علوم انسانی مثل زبان شناسی ، حقوق ، حقوق و روابط بین الملل ، فلسفه و الهیات در دانشگاه های این کشور تدریس می­گردند؛ رشته های هنر مثل بازیگری ، نوازندگی و طراحی نیز از رشته های محبوب در این کشور به حساب می­آیند؛ همچنین قابل ذکر است که گرایش های رشته مدیریت در دانشگاه های این کشور تدریس می­گردند و بازار کار مطلوبی دارند.

تحصیل رشته غیرپزشکی در ترکیه

تحصیل در ترکیه

شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل در کشور ترکیه

پذیرش برای تحصیل در این کشور فرآیندی نسبتا ساده محسوب می­گردد و یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور ، همین سادگی فرآیند پذیرش است. به دلیل رتبه بالای دانشگاه های این کشور بسیاری از دانشگاه ها به خصوص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، دارای آزمون ورودی هستند و تحصیل در این دانشگاه ها ملزم به کسب نمره قبولی در امتحانات دانشگاه های این کشور است. علاوه بر قبولی در این امتحان ارائه مدارک زیر نیز الزامی است :

  • ریز نمرات و مدرک آخرین مقطع تحصیلی
  • تکمیل فرم درخواست پذیرش وپرداخت هزینه آن
  • مدارک تمکن مالی
  • کپی شناسنامه و پاسپورت
  • مدرک زبان انگلیسی در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگیسی
  • شرکت در آزمون زبان ترکی در صورت تمایل به تحصیل به زبان ترکی

مقایسه شرایط تحصیل در ترکیه و کشوری پیشرفته مثل آلمان

همان­طور که می­دانید شرایط پذیرش دانشجویان در ترکیه فرآیندی نسبتا ساده است؛ برای درک بهتر این موضوغ تصمیم گرفتیم شرایط تحصیل در این کشور را با کشور آلمان مقایسه کنیم. در کشور آلمان تدریس در اکثر دانشگاه ها به زبان آلمانی انجام می­شود و دانشگاه هایی کمی به زبان انگلیسی تدریس می­کنند که این موضوع به طبع باعث می­گردد پذیرش در این دانشگاه بسیار دشوار و رقابتی باشد.

پس متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه های این کشور ملزم به اخذ مدرک زبان آلمانی که زبانی بسیار پیچیده و دشوار است ، هستند؛ اما در ترکیه دانشگاه های زیادی به زبان انگلیسی تدریس می­کنند و در صورت عدم پذیرش در این دانشگاه ها ، میتوان در یکی از دانشگاه هایی که به زبان ترکی تدریس می­کنند پذیرش شد و یادگیری زبان ترکی به خصوص برای ایرانیان بسیار ساده تر از زبان آلمانی و حتی انگلیسی است.

همچنین کشور آلمان دارای بروکراسی بسیار پیچیده ودشوار است مثلا برای ثبت نام در دانشگاه ها باید از ادارات زیادی تاییده گرفت در صورتی که در کشور ترکیه چنین سخت­گیری­ای برای پذیرش و ثبت نام حاکم نیست.تفاوت دیگر دانشگاه های این دو کشور در سیستم آموزشی آن ها است؛ آلمان سیستم آموزشی مختص به خود را دارد به طور مثال فرآیند نمره دهی در این کشور متفاوت است و ممکن است دانشجویان خارجی را کمی گیج کند.

تحصیل رشته های غیرپزشکی در ترکیه

آزمون-اس-ای-تی

جمع بندی :

کشور ترکیه با توجه به شرایط مطلوبی که برای دانش­جویان خارجی فراهم نموده و همچنین سادگی فرآیند اخذ پذیرش ، در کنار شرایط اقتصادی رو به رشد و هزینه های تحصیل و زندگی نسبتا پایین به یکی از مقاصد مهاجرتی دانشجویان بین­المللی تبدیل شده است. علاوه بر رشته های پزشکی و پیراپزشکی امکان تحصیل دانشجویان در رشته های غیر پزشکی مثل  فنی مهندسی ، هنر ، علوم انسانی و مدیریت نیز وجود دارد. دانشجویان نیز بعد از اتمام تحصیل می­توانند اجازه کار  یک ساله برای کاریابی در این کشور را اخذ نمایند و بعد از گذشت یکسال امکان تبدیل این اجازه نامه به سه سال و بعد از گذشت سه سال ، شش سال وجود دارد.

اگر شما هم یکی از متقاضیان مهاجرت به این کشور برای تحصیل هستید ، متخصصین ما آماده ارائه خدمات و مشاوره در اسرع وقت و به بهترین نحو به شما عزیزان هستند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row_content”][vc_column][/vc_column][/vc_row][/vc_section]
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند