کشور روسیه با وسعتی تقریباً دو برابر ایالات متحده آمریکا با کشورهای فنلاند، نروژ، گرجستان، تاجیکستان و برخی دیگر کشورها دارای مرز زمینی می‌باشد. افرادی که به روسیه مهاجرت می‌کنند اهداف مختلفی دارند، برخی برای انجام کار و سرمایه‌گذاری و برخی دیگر به منظور ادامه تحصیل و کارآفرینی به این کشور پیشرفته سفر می‌‌کنند. از این رو اولین اقدامی که مهاجران باید با ورود به این کشور انجام دهند، افتتاح حساب بانکی است، چرا که برای انجام هر کاری در این کشور افراد نیازمند افتتاح حساب بانکی در روسیه می‌باشند.

سیستم بانکی روسیه وابسته به سطح فن‌آوری برخی از همسایه‌های غربی خود نیست. در روسیه یک بانک مرکزی و طیف وسیعی از بانک‌های تجاری وجود دارد که بیشتر آنها خدمات اعتباری، ارزی و سرمایه گذاری را ارائه می‌دهند. به طور معمول مدیریت حساب در شهرهای بزرگ مانند مسکو کار ساده‌‌ای است، اما این کار در مناطق روستایی و جاهایی که شعبه‌های بانکی در آن‌‌ها بسیار اندک است، می‌تواند مشکل ساز باشد. دلیل این امر وجود بخش‌هایی در کشور روسیه است که عمدتاً شیوه زندگی مبتنی بر پول نقد را اداره می‌کنند و بسیاری از شهروندان روسی حساب بانکی ندارند.

بنابراین اگر قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارید، در ابتدا بهتر است با نحوه و شرایط باز کردن حساب بانکی در این کشور آشنایی کامل داشته باشید، سپس با کسب اطلاعات لازم نسبت به افتتاح حساب در این کشور اقدام نمایید. مجموعه شرکت‌های سفیر اپلای با ارائه خدمات افتتاح حساب بانکی در روسیه راه را برای شما هموار کرده و شما می‌توانید با خیال راحت در این کشور به نقل و انتقالات پولی خود بپردازید و از مزایای افتتاح حساب در این کشور نیز بهره‌مند شوید.

افتتاح حساب بانکی در روسیه

شرایط افتتاح حساب بانکی در روسیه

افرادی که قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارند بهتر است فرآیند افتتاح حساب بانکی در روسیه را از کشور مبدأ شروع نمایند. برای این کار ابتدا فرد باید بانک موردنظر خود را انتخاب کرده و بصورت آنلاین جهت افتتاح حساب اقدام ­نماید و پس از دریافت ویزای روسیه و ورود به این کشور می­‌تواند ادامه فرآیند افتتاح حساب خود را که ملزم به حضور خود فرد برای اخذ امضای وی می‌­باشد را انجام دهد. در این راستا تمامی اطلاعات و درخواست‌هایی که افراد برای افتتاح حساب از بانک موردنظر خود می­‌نمایند در جایی نگهداری می­‌شود و در صورتی‌که فرد قصد تغییر در حساب خود را نماید، به راحتی این کار امکان‌پذیر خواهد بود.

 فرآیند افتتاح حساب بانکی در این کشور ساده است و تنها پاسپورت فرد متقاضی نیاز می‌باشد. در صورتی‌که افراد با افتتاح حساب قصد دریافت خدمات دیگری را داشته باشند باید موارد زیر را نیز در نظر داشته باشند:

  • ارائه شناسه عکس
  • ارائه مجوز اقامتی معتبر فرد متقاضی
  • اثبات نمودن آدرس محل زندگی در روسیه با ارائه یکی از قبوض خدماتی (آب، برق، گاز)

توجه داشته باشید که برای افتتاح برخی از حساب‌های بانکی در روسیه ممکن است تأیید کارفرمای شخص متقاضی نیاز باشد. نوع حساب‌‌هایی که می‌توانید در روسیه افتتاح نمایید به صورت زیر می‌باشد:

  1. افتتاح حساب مستر کارت یا ویزا کارت
  2. افتتاح حساب میر (مانند شبکه شتاب در ایران)
  3. افتتاح حساب بانکی دانشجویی (میر بیزنس بانک)
  4. افتتاح حساب پس انداز

به طور کلی دو نوع حساب بانکی در روسیه وجود دارد. نوع اول حساب پس انداز است که هر نوع برداشت و واریز وجه از طریق شعب بانکی صورت می‌گیرد. نوع دوم حساب دبیت و کردیت می‌باشد که رایج‌ترین آن مستر کارت، ویزا کارت و کارت میر است. البته نوع کردیت آن فقط به شهروندان روسیه و در شرایط خاصی داده می‌‌شود.

افتتاح حساب مستر کارت و ویزا کارت: همانطور که می‌دانید رایج‌ترین نوع کارت در سراسر دنیا مسترکارت و ویزا کارت است. امکان پرداخت و برداشت از حساب خود برای دارندگان این کارتها در سراسر جهان وجود دارد (به جز چند کشور از جمله ایران). فعالسازی کارت‌های بانکی اعم از مستر کارت و ویزا کارت در روسیه به وسیله تاییدیه از طریق تلفن پیامک و یا تماس امکان‌پذیر می‌باشد. پس از ارائه مدارک هویتی، ویزا کارت و یا مستر کارت شما به صورت موقت در اختیارتان قرار داده خواهد شد و شما می‌‌توانید حدود یک هفته بعد نوع اصلی با اعتبار بیشتر را از شعبه بانک مد نظر دریافت نمایید.

افتتاح حساب میر (کارت میر): می‌توان شبکه میر در روسیه را با شبکه شتاب در ایران مقایسه نمود، این کارت‌ها تنها در داخل کشور روسیه قابل استفاده می‌باشند. شبکه میر در سال 2015 تاسیس گردید و خیلی از موسسات و ارگان‌های دولتی از طریق این شبکه سیستم پرداخت مالی خود را انجام می‌دهند.

 افتتاح حساب بانکی دانشجویی: در دست داشتن پاسپورت و یک شماره موبایل از اپراتورهای کشور روسیه جهت افتتاح حساب بانکی دانشجویی و یا گردشگری لازم است. عموماً این نوع حساب موقت که دارای اعتبار سه ساله است برای مقاصد گردشگری مناسب بوده و نیاز به دریافت کارت بانکی دائمی نمی‌باشد اما دریافت کارت بانکی دائمی برای مقاصد دانشجویی پیشنهاد می‌شود. امکان انتقال پول از ایران از طریق میر بیزنس بانک برای دانشجویان ایرانی وجود دارد.

آشنایی با میر بیزنس بانک: بر اساس تصمیماتی که طی همکاری فی مابین ایران و فدراسیون روسیه اتخاذ گردید برای انتقال وجه افراد مقیم این دو کشور، بین بانک ملی جمهوری اسلامی ایران و بانک‌های فدراسیون روسیه فرصتی فراهم آمد تا این امر را تسهیل نماید. بدین ترتیب امکان انتقال وجوه نقدی، انتقال ارز حوال شده، انتقال وجوه ارزی و مواردی از این قبیل با استفاده از میر بیزنس بانک روسیه قابل انجام می‌باشد. به زبانی ساده‌تر می‌توان گفت میر بیزنس بانک شعبه خارج از کشور بانک ملی جمهوری اسلامی ایران است که هرگونه خدمات بانکی را برای افراد مقیم در کشور روسیه را فراهم می‌سازد. در حال حاظر شعبه میر بیزنس بانک در شهرهای مسکو و آستاراخان دایر می‌باشد.

افتتاح حساب بانکی در روسیه

بانک‌های بین‌المللی در روسیه

 بانک‌های مختلفی در این کشور در حال فعالیت هستند و همه­ آنها دارای یک شبکه بانکی پیشرفته می‌­باشند و دسترسی به دستگاه‌های خودپرداز در روسیه به آسانی ممکن است. در این کشور روسیه بانک‌های بین المللی زیاد دیگری نیز وجود دارد که مهاجران می‌توانند این بانک‌ها را برای افتتاح حساب بانکی بر­گزینند.

یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین بانک‌های کشور روسیه SberBank می‌باشد که دارای قدمتی 175 ساله است و در حال حاضر دارای 340 میلیارد دلار سرمایه می‌­باشد. برای افتتاح حساب در این بانک با سه ارز یورو، دلار و روبل امکان‌پذیر است. با افتتاح حساب در این بانک کارتی بنام Debit برای فرد صادر می­‌‌گردد. با استفاده از این کارت افراد تنها می‌توانند به اندازه میزان موجودی که در کارت خود دارند برداشت نمایند. همچنین افراد با داشتن این کارت می­‌‌توانند به صرافی‌های این کشور مراجعه کرده و به حساب خود حواله بزنند، ناگفته نماند که امکان شارژ نمودن کارت‌هایشان نیز وجود دارد.

به طور کلی در کشور روسیه بانک‌‌های متعددی وجود دارد که هر یک ممکن است به صورت دولتی و یا خصوصی مشغول به فعالیت باشند. از دیگر بانک‌های مهم این کشور می­‌‌توان به بانک VTB، بانک گازپروم، بانک مسکو، آلفا بانک و سیتی بانک اشاره کرد (برخی از این بانک‌ها، از دیگر کشورها می­‌باشند که بصورت خصوصی در روسیه مشغول به فعالت هستند).

انواع کارت‌های بانکی روسیه

انواع کارت‌های بانکی روسیه

همانطور که در بخش‌های بالا اشاره کردیم بانک‌های کشور روسیه کارت‌های بانکی مختلفی همچون Mir ،Visa card ،Master card را برای افراد صادر می ­نماید. کارت Mir مخصوص سیستم‌‌های داخلی روسیه می‌باشد. ویزا کارت و مستر کارت نیز علاوه براستفاده در داخل کشور روسیه، برای انجام حواله‌های بین‌المللی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کارت‌ها با داشتن حداقل سه سال اعتبار توسط بانک‌های فیزیکی برای افراد صادر می­‌شود.

جالب است بدانید افراد پس از پایان اعتبار ویزاهایشان (تجاری، کاری، تحصیلی و…) از کارت‌های بانکی روسیه می‌توانند استفاده کنند. در نظر داشته باشید که بانک‌های روسیه پس از افتتاح حساب برای افراد، با اولین واریزی فرد در حساب بانکی مبلغی بطور اتوماتیک از حساب وی کم می‌کنند. افراد با استفاده از کارت‌های بانکی روسیه می­توانند از مزایای زیر برخوردار شوند:

  • دسترسی به اینترنت بانک و موبایل بانک
  • خرید از تمامی فروشگاه‌های اینترنتی در جهان
  •  استفاده از کارتخوان‌‌های دیگر کشورها و انتقال راحت وجه بدون نیاز به جابجایی پول نقد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست